האנשים המאושרים באירופה: נשים דניות בגיל הפנסיה

הלן ראסל, גרדיאן

פורסם בעתון הארץ30.04.2015 06:02

 

מומחים מייחסים את אושרן של הדניות לשילוב של מדינת רווחה חזקה, רשתות חברתיות משופרות, פרספקטיבה שנרכשת עם השנים ולכך שבניגוד לבריטיות, למשל, הן אינן נאלצות לטפל בנכדיהן

ככל שהשמים מתבהרים והימים מתארכים, רבים מרגישים טוב יותר. אך באחת המדינות, שתושביה מציינים שוב ושוב בסקרים שהם האנשים המאושרים ביותר בעולם, יש קבוצה אחת שיש לה הסיבות הרבות ביותר לחייך: מחקר מצביע כי נשים דניות קשישות הן המאושרות ביותר באירופה.

סוקרים מטעם Eurostat, משרד הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, גילו כי נשים דניות בגילים 74-65 קיבלו ציון של 8.6 מתוך 10 בסולם האושר. הציון הממוצע במדינות אירופה עומד על 7.1, כשהמדינות עם רמת שביעות הרצון הגבוהה ביותר הן פינלנד, דנמרק ושבדיה עם ציון 8, ואילו המדינה שבה הרמה הנמוכה ביותר היא בולגריה, עם 4.8.

מומחים מייחסים את אושרן של הדניות לשילוב של מדינת רווחה חזקה ופרספקטיבה שנרכשת ככל שעוברות השנים. כריסטיאן ביורנסקוב, כלכלן מאוניברסיטת ארהוס, הסביר זאת בכך ש"קשישים יודעים הרבה יותר טוב מאחרים מה מסב להם אושר והם חיים בהתאם לכך, במקום לחיות בהתאם למה שאחרים מצפים מהם".

ישראל במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם   08.04.2012

פנסיונריות, בעיקר, נחשבות למאושרות יותר הודות לרשתות חברתיות משופרות, סבור מיק ויקינג מ"המכון לחקר האושר" של דנמרק. "נשים מצליחות בדרך כלל לכונן קשרים חברתיים ולשמור עליהם טוב יותר מגברים, ואנחנו יודעים ממחקרים כי תחושת שייכות היא אחד הסימנים הטובים ביותר לאושר".

לתחושה הזאת מסייעת גם העובדה שהן דניות. למרות שלא הגיעו למקום הראשון במדד האושר העולמי האחרון, רוב הדנים מסכימים שטוב להם. המסים שהם משלמים הם אולי הגבוהים ביותר בעולם, אך התמורה היא שירותים ציבוריים נדיבים ומדינת רווחה ששמה הולך לפניה בעולם.

"העובדה שלכל אחד יש גג מעל לראש, ביטחון תעסוקתי, מערכת בריאות טובה ואפשרות לשלוח את ילדיו לאוניברסיטה, ואין זה משנה מה הכנסתו, מצמצמת במידה רבה אומללות קיצונית ומפחיתה את המתח", אמר ויקינג. יתרה מכך, האיזון בין העבודה לשעות הפנאי מאפשר לדנים לנהל קריירה ובו-בזמן להקדיש זמן למשפחה ולפעילות פנאי. בדנמרק יש 80 אלף מועדונים וארגונים לשעות הפנאי, וכל אזרח חבר ב-2.8 מועדונים בממוצע.

לנה פולסן, בת 68, שהיתה בעבר מנהלת חברה, אומרת שהיא גמלאית מאושרת שאוהבת לשחק גולף. "מאז שיצאתי לפנסיה אני יכולה לעשות מה שאני רוצה. אני נוסעת הרבה ומשחקת גולף. נשים דניות מאושרות כנראה יותר מגברים דנים, משום שיש להן תחומי עניין רבים יותר בנוסף לעבודה. אני מאושרת מאוד. נחמד להיות פנסיונרית בדנמרק ולקבל מהמועצה המקומית כסף שמספיק למחייתך".

גורם נוסף שכנראה משפיע על אושרם הוא העובדה שהסבים והסבתות הדנים אינם נאלצים לטפל בנכדיהם, בניגוד לבריטניה למשל, שבה 47% מהסבים והסבתות מטפלים בנכדים ברבע מהמשפחות שבהן שני ההורים עובדים. בדנמרק המדינה מעניקה סבסוד של 75% למעונות היום, שאותו היא מממנת באמצעות מסים, ולכל ילד מובטח מקום במעון כזה מגיל שישה חודשים ומעלה. ואכן, רוב הילדים הדנים מתחת לגיל בית הספר נשארים יום שלם במעונות, וכך הסבים והסבתות משתחררים לעיסוקיהם.

ריגמור ברונד, מורה לשעבר בת 72, אומרת: "יש לי שבעה נכדים שאיתם אני נהנית לבלות כשאני רוצה, בלי שום מחויבות. הייתי רגילה לתכנן את סדר היום שלי בקפדנות רבה, אבל כעת אני יכולה לעשות מה שאני רוצה - אני יכולה לשבת ולקרוא ספר בלי לדאוג שמא אני צריכה לעשות דבר זה או אחר. אני הולכת לטיולים, שוחה, משחקת גולף, רוכבת על אופניים. אני שמחה מאוד להיות גמלאית".